غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

طراحی فضای سبز

در این مقاله قصد داریم پیرامون مساله طراحی فضای سبز اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. باید گفت که زندگی شهری و مدرن امروزی به دلیل دوری از طبیعت باعث شده تا مردم توجه بیشتری به فضاهای سبز پیرامون محل زندگی و کار خود داشته باشند. زندگی در محیط هایی که عاری از فضای سبز هستند برای بیشتر مردم قابل تحمل نبوده و همین امر موجب شده تا شرکت های زیادی در این زمینه خدمات طراحی فضای سبز به متقاضیان این امر ارائه دهند. طراحی فضای سبز یک امر تخصصی و نیازمند دانش مخصوص به خود می باشد و تمام مهندسین و فعالان این زمینه به اصول طراحی و اجرای فضای سبز کاملا مسلط هستند.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز و باغ آرایی

چنانچه قصد دارید تا باغی زیبا با اصول مهندسی داشته باشید ابتدا باید طرحی درست، اصولی و منطبق با اصول فنی و مهندسی طراحی فضای سبز تهیه کنید. توجه داشته باشید که طراحی فضای سبز باید به عهده متخصصان باتجربه در این زمینه سپرده شود؛ زیرا که کارشناسان باتجربه در این زمینه با دارا بودن دانش و هنر معماری و شهر سازی و همچنین دانش باغبانی و آشنایی با گونه های گیاهی مختلف قادر هستند طرح های زیباتر ، مدرن تر و با تجهیزات کارآمدتری را برای فضای سبز اجرا کنند. شرکت های بسیاری در این زمینه فعال هستند و پروژه های متعددی را در سطوح مختلف اجرا می کنند، شما می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت یکی از این شرکت های ارائه دهنده خدمات طراحی فضای سبز را انتخاب کنید و پروژه خود را به دست کارشناسان آن شرکت بسپارید. شرکت بهنگام دیزاین از جمله شرکت های فعال در زمینه طراحی فضای سبز، با بهره گیری از تخصص و تجربه کارشناسان مجرب خود در این زمینه آماده ارائه خدمات طراحی به شما متقاضیان عزیز است. شما می توانید با یک تماس تلفنی از نقطه نظرات و مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

اصول طراحی فضای سبز

در طراحی فضای سبز ( طراحی بام سبز ) پایبندی به اصولی مطرح است که رعایت آن باعث خلق فضایی زیبا، مهندسی شده و ایمن می شود. برای مثال طراحی فضای سبز در محیط های کوچک باید به گونه ای باشد که محیطی راحت، زیبا، بو از نظر هزینه صرفه اقتصادی داشته باشد. این طراحی در حقیقت،به عنوان قسمتی از اصول طراحی فضای سبز شهری، پروسه ای انسانی است كه با تقویت كیفیت كالبدی طبیعت سرو كار دارد .

اصول طراحی فضای سبز

 

آنچه که در اصول طراحی فضای سبز بسیار مهم و قابل تامل است، این است که یک فضای سبز حال با هر موضوع و هدفی که اجرا می شود بخشی از یک شهر محسوب می شود و نمی توان بی توجه به کل به جزء پرداخت و برنامه ریزی و طراحی را یک سویه و مجزا انجام داد و همچنین لازم به ذکر است که هر فضای سبزی خود یک کل می باشد که از ترکیب چندین جزء همچون راه ها ، باغچه ها ، محوطه سازی ، مبلمان و المان های مختلف تشکیل شده که می باید علاوه بر حفظ کلیت در تمامی اجزا ، خود اجزا نیز به درستی طراحی شده شوند.

همچنین باید گفت در طراحی فضای سبز، گیاهان و گل ها به عنوان عناصر زیبای معماری مورد استفاده قرار می گیرند. این عناصر ، همچون باقی عناصری كه در طراحی به كار می روند، از خصوصیات بصری مانند: نقطه، خط، فرم، رنگ و بافت برخوردار می باشند. می باید که این خصوصیات مطابق با اصل زیبایی شناختی، یعنی وحدت،ریتم،تناسب،تعادل،توازن و مقیاس ترکیب چیده شوند تا قادر به خلق محیطی چشم نواز و دل پذیر باشد .

در حوزه طراحی فضای سبز مهندسان فضای سبز به دو دسته مجزای پهنه ای و خطی تقسیم کرده اند. ویژگی فضاهای سبز پهنه ای این است که در عکس های هوایی شهری به صورت بافت منسجم قابل مشاهده می باشند و در پلان های شهری به شکل لکه های سبز رنگ مشخص شده اند.

در مقابل، فضاهای سبز خطی به فضاهایی گفته می شود که متناسب با ظرفیت ترافیکی و حمل و نقلی هر شهر مورد استفاده قرار می گیرد، البته این نوع از فضای سبز در پلان های شهری مشخص نمی شوند. این فضاهای سبز در مالکیت عمومی می باشند و مالکیت خصوصی مختص به فضاهای سبز پهنه ای می باشد.

مراحل طراحی فضای سبز

  • مرحله اول: شناسایی منابع، نیازها، بررسی طرح ها و قوانین فرادست
  • مرحله دوم: تحلیل منابع و نیازها مطابق با قوانین فرادست (این کار باعث تعیین اقدامات ممکن، می شود)
  • مرحله سوم: تطبیق اقدامات ممکنه با شرایط محیطی فضای مورد نظر جهت طراحی فضای سبز، ویلا و آپارتمان های مسکونی
  • مرحله چهارم: طراحی طرح مورد پسند و مطابق با شرایط (تنظیم الگوها، توسعه الگوها با در نظر گرفتن شرایط موجود در پروژه و تنظیم طرح راهبردی، توسعه طرح راهبردی با در نظر گرفتن نیازهای درونی هر پروژه و تهیه طرح نهایی، گسترش طرح های کلیدی با در نظر گرفتن دیتیل و تنظیم طرح)

نگهداری فضای سبز

پیش از این درباره خلق و طراحی فضای سبز مناسب برای محیط های گوناگون صحبت کردیم. حال باید از آنچه که بر طبق اصول زیبایی شناختی و مهندسی فضای سبز بوجود آورده ایم صححبت کنیم زیرا که بدون حراست اصولی از فضای سبز ، این محیط قادر به دوام نخواهد بود. فضای سبز نیازمند حراست و نگهداری است. به همان میزان که اجرای طراحی فضای سبز واهمیت دارد نگهداری و حراست از آن نیز مهم می باشد. نگهداری فضای سبز از پارامتر های زیادی تشکیل می شود که این پارامتر ها عبارتند از: آبیاری، وجین علفهای هرز، نظافت، مبارزه با آفات و امراض، هرس، کود دهی و تغذیه درختان، برف روبی و یخ زدایی، واکاری و هرس شکل دهی گیاهان است و دقت در انجام هر یک به دوام و بالا رفتن عمر پروژه کمک بسزایی خواهد کرد.

نگهداری فضای سبز

هزینه طراحی فضای سبز

هزینه طراحی فضای سبز بستگی به ابعاد و گستردگی پروژه ، مواد و مصالح مورد استفاده در پروزه دارد. کاملا واضح می باشد که هرچقدر ابعاد پروزه بزرگتر و مصالع و مواد بکار رفته در آن بیشتر و با کیفیت تر باشد هزینه اجرای پروزه نیز بالا خواهد رفت. طرح درست و مهندسی شده طرحی است که علاوه بر دارا بودن فاکتور زیبایی از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیر باشد. تنظیم طرح اصولی، مدون و منطقی باعث صرفه جویی هزینه ها و عدم هدر رفتن انرژی و بودجه کارفرما می باشد. بنابراین با یک برنامه ریزی و استراتژی درست و منطقی و بکارگیری کارشناسان با تجربه می توان با یک بودجه منطقی و قابل درک پروژه طراحی فضای سبزی متناسب با سلیقه مشتری تهیه و اجرا نمود.