طراحی لابی ساختمان مسکونی

فضاهای عمومی ساختمان تا حدی نشانه دهنده موقعیت و سبک زندگی ساکنان است. طراحی داخلی فضا و دکوراسیون محیط های عمومی و مشترک مانند لابی ساختمان های مسکونی یا مجتمع های اداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون فضای لابی ساختمان تنها یک فضای انتظار نیست، بلکه مقدمه ای از مهمان نوازی و معماری خانه شماست و باید میزبان و دعوت کننده باشد.
هدف از طراحی لابی ساختمان های مسکونی ایجاد فضایی دلنشین و زیبا برای برقراری جلسات کوتاه و یا انتظار مهمان است. در طراحی لابی ساختمان های مسکونی بزرگ به منظور کنترل رفت و آمدها و امنیت ساختمان، فضایی علاوه بر فضای جلسات طراحی می شود تا نگهبان ساختمان بر روی رفت و آمدها کنترل داشته باشد.
در طراحی فضای نگهبان لابی ساختمان مسکونی معمولا یک پیشخوان یا میز و صندلی و امکانات مخابراتی برای هماهنگی ورود افراد در نظر گرفته می شود. طراحی فضای نگهبان لابی ساختمان مسکونی به صورتی انجام می شود که هم نگهبان به راحتی بتواند رفت و آمد ها را زیر نظر داشته باشد و هم اگر مراجعین نیاز به کسب اطلاعات دارند، به راحتی به نگهبان دسترسی پیدا کنند.
محکم بودن کف پوش لابی ساختمان به دلیل تردد زیاد در برابر فرسایش و ضربه (ناشی از حمل بار)، میزان جذب کثیفی و راحتی در تمیز کردن آن از جمله شاخص هایی است که باید در انتخاب کف پوش مناسب در نظر گرفت. معمولا سنگ های ساختمانی بهترین گزینه برای طراحی کف لابی ساختمان های مسکونی و مجتمع های تجاری می باشند.
انتخاب دیوارپوش در طراحی لابی ساختمان مسکونی ارتباط مستقیم با وسعت لابی ساختمان دارد، بصورتی که اگر فضای لابی وسیع باشد و احتمال برخورد اثاثیه و بار در هنگام جابجایی با دیوارهای لابی نباشد می توان در طراحی لابی ساختمان های مسکونی از متریال های متنوعی مانند کاغذهای دیواری و رنگ های روغنی استفاده کرد. اما اگر فضای لابی کوچک باشد باید از مصالح با دوام تر مانند سنگ های ساختمانی یا چوب استفاده کرد تا در صورت برخورد لوازم هنگام حمل و نقل آسیب کمتری به فضای لابی وارد شود.
طراحی سقف لابی ساختمان های مسکونی با توجه به سبک دکوراسیون و همراه با نورپردازی انجام می شود. در طراحی نورپردازی لابی ساختمان های مسکونی باید به میزان نور کافی در محل جلسات و قسمت نگبان توجه کرد و از نور های دکوراتیو و موضعی برای خلق فضایی دلنشین، زیبا و متفاوت استفاده کنیم.
در صورتی که میزان استفاده از نورها و طراحی نورگیرها در روز بخوبی در طراحی لابی ساختمان مسکونی رعایت شده باشد، فضای متفاوتی در شب و روز را مشاهده خواهیم کرد. در طراحی لابی ساختمان مسکونی حتما از گیاهان ساختمانی با توجه به میزان نور طبیعی محیط استفاده کنید و در نظر داشته باشید که اغلب باید از گیاهانی استفاده شود که قامت و ابعاد بلندی داشته باشند تا با محیط تناسب داشته باشند.

در همین راستا آتلیه طراحی معماری بهنگام در حال تهیه مقاله ای در زمینه طراحی لابی ساختمان های مسکونی است که شما عزیزان می توانید با ثبت نام در سایت یا خبرنامه از آماده شدن مقالات مطلع و به راحتی آن را در اختیار داشته باشید.