طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه ساختمان دارای اهمیت فراوران و مستلزم رعایت نکات متفاوت و ریزی می باشد که شاید در نگاه اول خیلی عامیانه به نظر برسند.

طراحی آشپزخانه  بصورت اصولی و دقیق در حقیقت اهمیت دادن به فضای فعالیت خانم های خوش ذوق و سلیقه است و باعث شادابی آن ها می شود.

در این مطلب به تعدادی از نکات قابل توجه در زمینه طراحی آشپزخانه ساختمان های مسکونی می پردازیم و برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب، لینک موارد مربوط را در قسمت نکات علمی برایتان قرار می دهیم.
یکی از ویژه ترین نکات قابل توجه در طراحی آشپزخانه ساختمان مسکونی، طراحی کابینت و فضاهای مخفی برای قرار دادن وسایل توسط خانم ها واجرای چیدمان مدنظرشان است. در طراحی کابینت آشپزخانه باید فضاهایی مانند فضای قرارگیری یخچال ، گاز، لباسشویی و ... در بهترین مکان طراحی شود تا دسترسی قسمت های مختلف آشپزخانه براحتی امکان پذیر باشد.
اگر در طراحی آشپزخانه به طراحی کابینت و جانمایی وسایل توجه نشود، فضای آشپزخانه تبدیل به فضایی کسل کننده و خشک برای خانم های خانه دار می شود و از آن جایی که بانو های ایرانی زمان زیادی را در فضای آشپزخانه مشغول به کار هستند تاثیرات منفی برروی آن ها می گذارد.
طراحی کابینت آشپزخانه در عین سادگی باید بصورت اصولی، زیبا و منعطف طراحی شود تا خانم ها در آشپزخانه آرامش و دسترسی سریع به لوازم را داشته باشند.
در طراحی کابینت آشپزخانه باید به دیوایدرهای داخلی و عمق کابینت ها هم اهمیت دهیم، چون جانمایی وسایل آشپزخانه در کابینت ها یک موضوع بسیار مهم است و نیاز به نوآوری در طراحی آن دارد.
بطور مثال استفاده از دیوایدرهای متحرک در طراحی کابینت آشپزخانه هم می تواند مشکل قرار دادن سرویس های بزرگ در کابینت را حل کند و هم خانم ها می توانند برای چیدمان وسایل و قرار دادن آن ها در کابینت از سلیقه خودشان استفاده کنند و تنوع در چیدمان را تجربه کنند.
نکته ای که بخاطر اهمیت بالا در طراحی کابینت آشپزخانه لازم دانستیم تا به آن اشاره کنیم استفاده از سینک های بزرگ و عمیق (متناسب با فضای موجود) برای سهولت بخشیدن در کار شستشوی ظرف ها و ایجاد فضای بیشتر برای قرار دادن ظروف کثیف می باشد.