طراحی بام سبز

امروزه ما شاهد ناپایداری و معضلات زیست محیطی در بسیاری از شهرها هستیم. با پیشرفت صنعت و تکنولوژی، مصرف انرژیهای تجدید ناپذیر، افزایش جمعیت ، کمبود زمین برای ایجاد فضای سبز و بحران کم آبی، شهرها به فضاهای آپارتمانی بی روح و بی هویتی تبدیل شده اند، در حالی که انسان نیازمند وجود طبیعت است.
در عصر حاضر مصرف انرژی و استفاده صحیح از آن دغدغه اصلی می باشد که روی آوردن به فناوری های نوین می تواند علاوه بر مصرف انرژی باعث کاهش هزینه ها در زمینه های مختلف شود.
یکی از راهکارها به منظور بهبود این مشکل استفاده از تکنولوژی بام سبز و طراحی بام سبز یا باغ بام می باشد که استفاده كاربردي از آنها به عنوان فضاي سبز عمومي يا خصوصي گامي موثر به سوي توسعه و افزايش سرانه ي فضاي سبز در كنار محل كار يا زندگي شهروندان محسوب شده و ارتقای کیفیت محیط زیست را به دنبال خواهد داشت. بام سبز بامي است که با محيط کشت روينده پوشانده مي شود. در واقع طراحی بام سبز باعث استفاده از فضاهاي بلا استفاده پشت بام ها و تبدیل آن ها به فضایی دلنشین و مفرح می شود.
در زمینه معماری ، لوکوربوزیه خانه را ماشینی برای زندگی معرفی کرد، همانگونه که اتومبیل ماشینی برای حرکت است.
وی پنج اصل را برای ساختمان های مدرن معرفی کرد که عبارتند از :
مرتفع ساختن بنا نسبت به زمین به کمک ستون - بام مسطح و باغ روی بام - پلان آزاد - پنجره های طویل افقی و سرتاسری - نمای آزاد و استفاده از سقف کنسول
از این پنج اصل چهار مورد آن به سرعت شایع شد و مورد استفاده در کشورهای مختلف قرار گرفت ولی باغ های بام ها تا همین اواخر که تحت لوای معماری سبز و پایدار به آن توجه شد مهجور باقی ماند.
استفاده کاربردی از بام سبز می تواند به عنوان امکان بهره برداری بهینه زمین های شهر قلمداد شود.
نقش عمده بام سبز در " مدیریت آبهای ناشی از بارندگی، کاهش اثرات گازهای گلخانه ای، تنوع محیط زیستی موجودات زنده شهری، افزایش سلامت روان، معتدل نمودن هوا و حفاظت بنا در برابر گرما، کاهش آلودگی، ذخیره انرژی، کاهش هزینه های مربوط به نگهداری و تعویض سقف ساختمان، تزیین بام ها و زیباتر شدن بین 50 تا 90 درصد، فیلترکردن هوا و کمک به کاهش بیماریهای تنفسی مانند آسم و ایجاد محیطی آرام برای افراد خصوصا افراد مسن جهت استراحت و رفع خستگی " می باشد.
بام های سبز بسته به عمق متوسط کشت و میزان تاسیسات مورد نیاز، در انواع متمرکز و فشرده، نیمه متمرکز و گسترده یا وسیع طبقه بندی می شوند.

در همین زمینه آتلیه طراحی معماری بهنگام در قسمت مقالات علمی به انتشار مقالات و نکات علمی و بررسی تخصصی طراحی بام سبز یا باغ بام ها می پردازد. به منظور اطلاع از زمان انتشار مطالب می توانید در سایت ثبت نام کنید و یا به کانال تلگرامی ما بپیوندید.